شرکت دانش بنیان خرم بهار آتیس
khoram bahar new-163

بذر گیاهان به چه مواردی برای رشد بهتر احتیاج دارد؟

بذر گیاهان به چه مواردی برای رشد بهتر احتیاج دارد؟

در خصوص عوامل موثر در رشد بذر گیاهان چه میدانید؟ آب و اکسیژن از مهم‌ترین عوامل رشد و تقویت گیاهان می‌باشند. یکی از کارهای دشوار در کار کشاورزی حتی برای افرادی که سابقه این کار را دارند تلاش برای رشد اولیه بذرها می‌باشد، شروع به جوانه زدن کنند و از آنها محافظت شود. زیرا رشد بذر گیاهان فقط وابسته به آب و آفتاب نمی‌باشد.

یکی از آفات مهم کشاورزی، که این روزه تبدیل به معضل برای کشاورزان مناطق مختلف کشور شده است آفت نماتد می‌باشد. نماتدکش خرم بهار آتیس با تاثیر بر انواع نماتد سبب کاهش تعداد نماتدها و نابودی بالای 70 درصد این آفت خواهد شد. برای مشاهده محصولات و خرید کود کشاورزی می‌توانید به فروشگاه خرم بهار آتیس مراجعه نمایید.

 

برای اینکه گیاهان رشد سریع و همچنین کیفیت بالایی برای زندگی طولانی مدت در باغ یا مزرعه یا در خانه داشته باشند، باید راهکارهای فراوانی را دنبال کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین راهکارها برای رشد سریع و بهتر گیاهان آشنا کنیم تا با این روش شما به راحتی از گیاهان خود برای رشد بهتر محافظت کنید.

عوامل زیادی در رشد بذر گیاهان موثر است که در اینجا به برخی از این موارد خواهیم پرداخت:

 

آبیاری مناسب

همانطور که می‌دانیم، تمام موجودات زنده برای ادامه زندگی نیاز به آب دارند. برخلاف اینکه برخی از گیاهان مانند کاکتوس می‌تواند در برابر خشکسالی از خود مقاومت نشان دهند، اکثر گیاهان نیاز دارند تا به طور مداوم آبیاری شوند. هنگامی که خاک آبیاری می‌شود، ریشه‌ها آب خاک را جذب می‌کنند و آب را به ساقه و برگ‌های خود می‌رسانند.

بنابراین آبیاری گیاهان نیاز به توجه بسیار بالایی دارد چرا که باید مراقب بود تا از خشک شدن یا غرقاب شدن گیاه جلوگیری به عمل آید. پس باید حتما به میزان آبی که به گیاه می‌دهیم توجه کافی داشته باشیم. بهتر است ابتدا راجع به گیاه اطلاعات کافی را داشته باشید زیرا بسته به ساختار گیاه، برخی از گیاهان به مقدار آب کم و برخی به آب زیاد برای زنده ماندن احتیاج دارند.

استفاده از 3 ماده عنصر مغذی

ویتامین برای گیاهان مانند غذا می‌باشد اگر چه بدون خوردن آن زنده می‌مانند اما به میزان کافی سرحال و شاداب نخواهند بود. بنابراین گیاه بدون این مواد سرحال نخواهد ماند. برای تامین آنها باید از کودهای بسته بندی استفاده نمود که شامل 3 عنصر زیر می‌باشد:

نیتروژن(N): نیتروژن برای گیاهان بسیار مهم می‌باشد و باعث سبز شدن گیاهان می‌شود.

فسفر(P): وظیفه فسفر پربرگ و بار کردن گیاهان و مقاوم ساختن ریشه‌ها است و همچنین می‌تواند ویتامین‌های گیاه را تامین کند.

پتاسیم(K): نقش اصلی پتاسیم، مقاوم ساختن گیاه در برابر انواع بیماری‌ها می‌باشد و همچنین باعث تنظیم جذب اکسیژن می‌شود.

همانطور که گفته شد آبیاری باید به میزان مناسب انجام گیرد، برای کوددهی هم این قضیه صدق می‌کند و زیاده روی کردن در مصرف کودهای شیمیایی نیز خسارات متعددی به دنبال خواهد داشت.

انتخاب خاک مناسب

خاک برای گیاهان نقش خانه برای انسان ها را دارد و تمام نیازهای گیاه از خاک تامین می‌شود. بنابراین مواد مغذی گیاهان از خاک تامین می‌شود و با این حال بذر بدون خاک رشد نخواهد کرد. گیاهانی وجود دارند که بودن آنها در خاک یا خارج از خاک فرقی نمی‌کند و بدون خاک هم رشد می‌کنند. انواع گوناگونی از خاک ها وجود دارد که هر کدام برای گیاهان مختلف مناسب هستند و شما باید مناسب‌ترین خاک را برای گیاه خود آماده کنید. بهترین خاک ها شامل خاک لومی، خاک ماسه‌ای و خاک باغچه می‌باشند.

هوا و نور مناسب

گیاهان بدون هوا و نور نمی‌توانند رشد کنند و جوانه نخواهند زد. وقتی هوای تازه و به دور از آلودگی، به خاک می‌رسد، جذب ریشه می‌شود.

 نور خورشید نیز برای گیاه بسیار ضروری است زیرا عمل فتوسنتز در گیاهان به این عامل بستگی دارد. درست مثل آبیاری و کوددهی، نور شدید آفتاب نیز برای سلامتی گیاه مضر است و باعث خشک شدن گیاه و آسیب دیدن ریشه و برگ‌های گیاه خواهد شد. پس متعادل بودن آبیاری و نوردهی به گیاه آن را سالم و شاداب نگه می‌دارد.

علاوه بر موارد گفته شده، دما نیز یک عامل مهم در رشد گیاه به شمار می‌رود و می‌باید بر اساس نوع گیاه تنظیم شود.

انتخاب مکان مناسب

با توجه به اینکه گیاه از چه نوعی می‌باشد، مکان آن مشخص می‌گردد. گیاهانی که آفتاب را دوست دارند و نور برای رشدشان خوب است را نباید در مکانی که از نور کافی برخوردار نیست قرار دهید زیرا مانه سبز شدن برگ گیاهان می‌شود از طرفی دیگر، اگر گیاهی را که نیاز به نور زیاد ندارد در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید، سوخته شده و از بین خواهد رفت.

استفاده از لامپ رشد برای گیاهانی که در خانه می‌رویند

برای رشد گیاهان خانگی یا آن دسته از گیاهانی که در زمستان برای جلوگیری از سرمازدگی به داخل خانه منتقل می‌شوند، باید از لامپ رشد استفاده کرد. این لامپ مناسب گیاهان خانگی است و برای آنها طراحی شده است و نور مورد نیاز گیاه را بدون اینکه اشعه مضر داشته باشد، تولید می‌کند.

بهترین کود برای سرعت بخشیدن به رشد بذر گیاهان

بهترین کود برای گیاهان زمانی تاثیرگذار خواهد بود که در زمان مناسب استفاده شود. عناصر مورد نیاز گیاهان نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، منگنز، روی، بور و مولبیدن می‌باشند و گیاه در تمام مراحل رشد خود به میزان متفاوتی از هرکدام احتیاج دارند. اما نکته قابل توجه این است که باید از کودی استفاده کرد که باعث افزایش سبزینگی گیاه شود. بنابراین بهتر است ابتدا از کودهایی که دارای عناصر نیتروژن، کلسیم، منیزیم، گوگرد و آهن می‌باشند استفاده کرد. پیدا کردن کود مناسب برای رشد گیاهان آپارتمانی بسیار دشوار است و برای انتخاب کود مناسب می‌باید در ابتدا از نیاز کامل گیاه اطلاع کافی را داشته باشیم.

کودهای حاوی نیتروژن

همانطور که گفته شد از مهم‌ترین عناصر برای رشد درختان، نیتروژن می‌باشد و تمامی گیاهان برای ادامه زندگی به آن احتیاج دارند. این عنصر گیاه را به رشد بیشتر تحریک می‌کند. انتخاب زمان مناسب برای استفاده از این کود اهمیت بسیار بالایی دارد.

کودهای حاوی گوگرد

عملکرد این عنصر در گیاه مانند نیتروژن است و تاثیر بسیار خوبی در ایجاد سبزینگی در گیاه دارد و باعث افزایش رشد ریشه گیاهان می‌شود و همچنین درصد نیترات را در سلول گیاه، کاهش می‌دهد.

کودهای کلسیم

یکی از مهم ترین نقش های کلسیم در گیاه، ساخت دیوارهای سلولی در سلول‌های در حال رویش است و برای اینکه نتیجه بهتری حاصل شود باید هنگام آبیاری کردن، گیاه را با کودهای حاوی منیزیم تغذیه کرد.

کودهای آهن

آهن یا فولیک اسید یکی از پرکاربردترین کودها در رشد سریع گیاهان است و باید به صورت کلات به گیاهان تزریق شود تا نتیجه بهتری حاصل گردد.

کود کامل

کود کامل حاوی اسیدهای آمینه است که به گیاه در جذب بهتر تغذیه کمک می کند و دارای قابلیت مخلوط شدن با اغلب آفت‎کش‌ها می‌باشد به علاوه دارای عناصر NPK  برای سرعت بخشیدن به رشد گیاهان است.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم عواملی که در رشد بذر گیاهان دخیل هستند را بررسی کنیم همانطور که گفته شد، تامین عناصر موردنیاز برای گیاهان، به گیاه کمک خواهد کرد تا در زمانی کوتاه رشد قابل توجهی داشته باشد و کودهای حاوی این عناصر زمانی بالاترین و موثرترین کارایی را خواهند داشت که در زمان درست استفاده شوند.

آخرین مقالات

محصولات پر مصرف

کود نماتدکش اگروهلث
هیومیک اسید سیلیس دار
هیومیک اسید گوگرد دار
قارچکش بیوبار
کود میکروکامل
کود اسید آمینه

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • تهران، شهرری، میدان هادی ساعی، جنب بانک مسکن، ساختمان صدف، طبقه اول، واحد6
  • 09128986620
  • info@atisco.ir