شرکت دانش بنیان خرم بهار آتیس
khoram bahar new-163

7 دلیل که باید نهال یک ساله بکارید

7 دلیل که باید نهال یک ساله بکارید

اگر شما قصد احداث باغ جدید و کاشت نهال دارید مهم‌ترین عملی که در ابتدا می‌باید انجام دهید این است که اقدام به خرید و کاشت نهال کنید. هنگام خرید باید نهالی مناسب برگزینید تا به نتیجه دلخواه خود در باغ یا زمین برسید. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که آینده باغ به آن بستگی دارد، سن نهال انتخابی می‌باشد.

 

تصوراتی در رابطه با این موضوع مبنی بر انتخاب نهال مسن و بزرگ و چندساله وجود دارد که تحقیقات و تجربیات باغداران نشان داده است که این تصورات صحیح نمی‌باشند. طبق تحقیقات صورت‌‌گرفته مشخص شده است که انتخاب نهال دارای یک سال سن، بسیار به‌صرفه و با کمترین ریسک خواهد بود.

 

کاشت نهال یکساله

نهال‌های چند ساله با خود مشکلات فراوانی به همراه دارند که این مشکلات ممکن است در مرحله کاشت و یا مراحل بعدی به‌وجود آید.

نهال‌های جوان و یک ساله در مقایسه با نهال‌های چندساله، تربیت‌پذیری بهتر و بالاتری دارند. همچنین میزان باری که تولید می‌کنند بالا بوده و با انواع باغ‌ها سازگاری خوبی خواهند داشت.

اگر تمایل دارید دلایل ارجعیت نهال یک‌ساله را نسبت به سایر نهال‌ها بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

در صورت بروز آلودگی باغ، مزرعه، گلخانه و … به نماتد می‌توانید از صفحه نماتدکش خرم بهار آتیس دیدن کنید و با روش‌های مبارزه با نماتد آشنا شوید.

دلایل کاشت نهال یک‌ساله

 همانطور که گفته شد نهال‌های یک ساله از محبوبیت بالایی در بین کشاورزان و باغداران برخوردار هستند. اما شاید این موضوع از نظر باغداران مبتدی موضوعی اشتباه به نظر برسد. زیرا اکثر باغداران مبتدی که در این زمینه دانش و اطلاعات کافی ندارند، علاقه‌مند به خرید نهال‌های چند‌ساله و یا نهال‌هایی هستند که قطر تنه بیشتری نسبت به سایر نهال‌ها دارند.

 

شاید از نظر این باغداران اینگونه باشد که نهال‌های مسن قسمتی از عمر خود را قبلا گذرانده اند بنابراین مراقبت کمتری را می‌طلبند و با به‌کارگیری این نوع نهال‌ها باعث سرسبزی هرچه بیشتر باغ و مزرعه‌شان خواهند شد. همانطور که در بخش مقدمه بیان کردیم این تصورات صحیح نمی‌باشند.

 

نهال‌های یک‌ساله در مقایسه با نهال‌های مسن رشد بیشتری دارند و قدرت میوه‌دهی و گل‌دهی آنها بسیار بالاتر است. در زیر دلایلی که بر بهتر بودن نهال یک‌ساله نسبت به سایر نهال‌ها صدق می‌کنند را مختصر توضیح داده‌ایم.

 

قدرت انطباق و سازگاری بالا

در صورتی که نهال در سنین پایین به محل کشت یعنی باغ انتقال یابد، تربیت‌پذیری آن بالا‌تر و با محیط باغ و مزرعه منطبق و سازگارتر خواهد بود. به این‌ترتیب با شرایط باغ و مزرعه بهتر کنار می‌آید و پرورش آن راحت‌تر می‌شود.

 

اگر تاکنون نهال چندساله خریداری و کشت کرده و با خشک شدن آن مواجه شده‌اید به صراحت می‌توان گفت دلیل این خشک شدن، قدرت پایین نهال در انطباق با محیط باغ شما بوده است. خرید نهال یک‌ساله احتمال وقوع این مشکل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

حجم مناسب ریشه‌ها

حجم ریشه‌ نهال‌های یک‌ساله در مقایسه با نهال‌های مسن بیشتر است و دلیل آن، این است نهال‌های یک‌ساله پس از جدا شدن از نهالستان، ریشه هایشان در داخل نهالستان باقی نخواهد ماند اما این موضوع درباره نهال‌های چند‌ساله برعکس است.

 

به این صورت که حجم عظیمی از ریشه‌های نهال مسن در داخل نهالستان باقی می‌ماند. بنابراین این نهال که ریشه‌های کمی دارد در تهیه نیازهای اندام‌های هوایی ناتوان خواهد ماند.

 

اما نهال‌های یک‌ساله که ریشه‌هایشان حجم مناسبی نسبت به اندام‌های هوایی دارد با قدرت بالایی قادر به برطرف کردن نیاز‌های اندام‌های هوایی خواهند بود.

راحت بودن هرس فرم‌دهی

هرس فرم‌دهی در نهال‌های جوان و یک‌ساله برخلاف نهال‌های مسن که قطر و شاخه‌های جانبی زیادی دارند، موثرتر و راحت‌تر صورت می‌گیرد. هرس فرم‌دهی در نهال‌های مسن به دلیل بالا بودن تعداد شاخه‌ها بسیار سخت و گاهی غیرموثر خواهد بود. برای اینکه نهال‌ها در آینده از شکل و فرم مناسب برخوردار باشند، پس از کاشت از ارتفاع 40 تا 60 سانتی‌متری آنها سرزنی می‌شود.

اقتصادی و کم‌هزینه بودن

بدیهی است که نهال‌های مسن تر مبلغ پرداختی بالاتری نسبت به نهال‌های جوان دارند. زیرا این نهال‌ها مدت زمان زیادی در نهالستان زندگی کرده و به دلیل بزرگ و قطور بودن فضای زیادی از نهالستان را تحت اشغال خود درآورده‌اند. همچنین هزینه‌های زیادی در نهالستان صرف تغذیه و نگهداری از این نهال‌ها شده است.

بنا به دلایل گفته‌شده نهال‌های یک ساله بسیار ارزان و اقتصادی‌تر از نهال‌های چندساله هستند. در صورتی که قصد احداث یک باغ جدید و بزرگ را دارید این موضوع حائز اهمیت فراوان است. زیرا خرید نهال‌های یک ساله برای یک باغ بزرگ علاوه بر تمام مزایای گفته‌شده بسیار به‌صرفه و اقتصادی نیز خواهد بود.

بیماری‌ها و آلودگی‌ها

مهم‌ترین دلیل برای اینکه بهتر است شما نهال یک‌ساله بکارید، احتمال پایین وقوع بیماری‌ها و آفات در این دست نهال‌ها می‌باشد. نهالستان‌ها ممکن است آلوده به بیماری‌هایی همچون پاتوژن‌های قارچی و باکتریایی باشند و نگهداری طولانی‌مدت نهال‌ها در این مرکز باعث افزایش احتمال بیماری در آنها می‌شود.

 

نهال‌های مسن و چندساله به این دلیل که مدت زمان زیادی در معرض ابتلا به بیماری‌ها بوده‌اند احتمال بیمار بودنشان نیز بالا است. اما نهال‌های جوان و یک‌ساله ریسک پایین‌تری دارند و احتمال بیماری و آلودگی آنها به آفات مختلف بسیار کمتر از نهال‌های مسن است. علاوه بر آن بررسی‌های بهداشتی و ضدعفونی نمودن نهال‌های یک‌ساله راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر انجام می‌گیرد.

راندمان رشد بالاتر

همانطور که در قسمت‌های قبل گفته شد، نهال‌های یک ساله دارای حجم ریشه بالاتر و متعادل‌تری نسبت به اندام‌های هوایی هستند و همین دلیل باعث می‌شود که با تغذیه مناسب اندام‌های هوایی، نهال زودتر و بهتر رشد کند.

 

پس اگرچه ممکن است نهال‌های مسن در ظاهر بهتر و زودرس‌تر به نظر برسند اما نهال‌های یک‌ساله در رشد و جوانه زدن و تولید شاخه و برگ بهتر عمل می‌کنند.

عدم پیچ‌خوردگی در ریشه‌ها

اگر قصد خرید نهال گلدانی دارید باید به این موضوع توجه داشته باشید که در کاشت نهال این نوع نهال‌ها به این دلیل که فضای در نظر گرفته‌شده برای رشد ریشه بسیار محدود می‌باشد، نهال کاشته‎شده پس از مدتی به دلیل کمبود فضا ناچار می‌ماند ریشه‌ها را به صورت فنری در گلدان رشد بدهد تا نهال به‌صورت طبیعی رشد کند.

 

طبیعتاً این پیج‌خوردگی در ریشه‌ها با بالا رفتن سن نهال تشدید پیدا می‌کند و در صورت عمیق شدن پیچ‌خوردگی جریان آب و مواد معدنی در میان آوندهای ریشه مختل خواهد شد. این پیچیدگی‌ها در سال‌های آینده داخل همدیگر فرو می‌روند و همین موضوع باعث مسدود شدن راه آوندها شده و در نهایت به خشک شدن درخت می‌انجامد. استفاده از نهال یک‌ساله این مشکل را پوشش خواهد داد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی مزایای کاشت نهال یک‌ساله پرداخته و سعی کردیم نکاتی راجع‌به نهال یک‌ساله و چندساله در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 

همانطور که می‌دانید کار باغداری و کشاورزی یک ریسک بزرگ و سرمایه‌گذاری پرهزینه و بلندمدت است. انتخاب و کاشت نهال‌ مناسب مهم‌ترین موضوع برای کاهش خسارات در کار باغ و باغداری می‌باشد.

 

اگر قصد احداث یک باغ نهال جدید را دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما از نهال‌ یک ساله استفاده کنید تا ضمن به حداقل رساندن هزینه‌های احداث باغ، ریسک را کاهش دهید و به نتیجه مطلوبی دست یابید. امیدواریم مطالب گفته‌شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

برای آشنایی با انواع محصولات خرم بهار آتیس از طریق صفحه خرید کود کشاورزی می‌توانید با محصولات شرکت ما آشنا شوید.

آخرین مقالات

محصولات پر مصرف

کود نماتدکش اگروهلث
هیومیک اسید سیلیس دار
هیومیک اسید گوگرد دار
قارچکش بیوبار
کود میکروکامل
کود اسید آمینه

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • تهران، شهرری، میدان هادی ساعی، جنب بانک مسکن، ساختمان صدف، طبقه اول، واحد6
  • 09128986620
  • info@atisco.ir