شرکت دانش بنیان خرم بهار آتیس
khoram bahar new-163

آشنایی با سولوپتاس و تاثیر آن بر رشد گیاه

آشنایی با سولوپتاس و تاثیر آن بر رشد گیاه

تاثیر سولوپتاس در رشد و تقویت محصول را می‌دانید؟ پتاسیم یکی از ضروری‌ترین عناصر موردنیاز اکثر گیاهان می‌باشد. این عنصر در گیاهی مانند سیب‌زمینی ضروری‌تر از عنصر نیتروژن و فسفر است. استقرار عنصر پتاسیم در بافت گیاه به طور مستقیم نمی‌باشد اما وجود آن برای انجام عملکردهای بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی حیاتی و مهم می‌باشد.

 

برای مشاهده انواع نهاده‌های کشاورزی و نماتدکش گیاه‌پایه خرم بهار آتیس می‌توانید به صفحه محصولات سایت مراجعه نمایید.

سولوپتاس

پتاسیم در تولید مواد مغذی همچون آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها نقشی اساسی ایفا می‌کند. فتوسنتز گیاه نیز وابسته به پتاسیم می‌باشد. این عنصر عمل حمل‌ونقل مواد مغذی را در داخل گیاه انجام می‌دهد. کنترل تعرق گیاه، بهبود جذب و مصرف آب و کاهش تنش خشکی از وظایف پتاسیم می‌باشد. از دیگر وظایف پتاسیم می‌توان به تنظیم عملکردهای مهم متابولیکی گیاه اشاره کرد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از مهم‌ترین کودهای حاوی پتاسیم که سولوپتاس یا سولفات پتاسیم نام دارد آشنا نمائیم. با ما همراه باشید.

معرفی سولوپتاس

سولوپتاس حاوی ترکیبات مواد مغذی گوگرد و پتاسیم می‌باشد که این مواد را به راحتی در دسترس گیاه قرار می‌دهد. این کود فاقد کلرید بوده و همچنین خالی از نبتروژن می‌باشد. این ویژگی باعث می‌شود سولوپتاس مقادیر مناسبی از پتاسیم را در اختیار قرار داده و نسبت K/N را به خوبی حفظ نماید. همچنین ضروری است که نسبت K/N با خاک بستر کشت نیز سازگاری داشته باشد.

خصوصیات مهم سولوپتاس

در زیر به بررسی برخی از ویژگی‌های مهم این کود پرداخته‌ایم:

 

فاقد نیتروژن

زیاد بودن مقدار نیتروژن در خاک می‌تواند گیاه را در فرایند میوه‌دهی دچار اختلال کرده و از کیفیت میوه‌های تولیدی بکاهد. با استفاده از کود سولوپتاس قادر خواهید بود برنامه کوددهی به گیاهان را دقیقا مطابق با نیازهای گیاه تنظیم نمایید.

عاری از کلرید

عمده‌ترین دلیل شوری اغلب خاک‌ها، وجود کلرید در بافت آنها می‌باشد. بالا بودن میزان کلرید در خاک، گیاهانی که به کلرید حساسیت دارند را دچار آسیب کرده و از کیفیت آنها می‌کاهد.

کم ‌نمک

شوری از مهم‌تربن عواملی است که سبب کاهش قابل‌توجه کیفیت آب و خاک شده و زمین‌های کشاورزی را دچار زوال تدریجی می‌کند. در بین کودهای حاوی پتاسیم، سولوپتاس کمترین شاخص نمک را دارا می‌باشد و از این‌رو می‌تواند بهترین کود برای استعمال در نقاطی باشد که در معرض خطر شوری هستند.

بهبودی‌بخش عملکرد و کیفیت میوه‌ها

به‌کارگیری کود سولوپتاس باعث تولید میوه‌های باکیفیت و خوش‌طعم می‌شود. همچنین تاثیر فوق‌العاده‌ای بر اندازه، ماندگاری و عملکرد میوه‌ها خواهد داشت. کود سولوپتاس با افزایش محتوای رنگ‌دانه‌ها سبب بهبودی بخشیدن به ظاهر میوه‌ها می‌شود. علاوه بر این میزان قند و آب را کاهش داده و با کاهش اسیدیته خاک میوه‌های با عطر و طعم فوق‌العاده تولید می‌کند.

افزایش ارزش غذایی محصولات

از جمله مهم‌ترین فاکتورها در تعیین میزان ارزش غذایی میوه‌ها و سبزیجات وجود ویتامین‌ها، شکر، و نشاسته می‌باشد. استفاده از کود سولوپتاس تاثیر بسزایی بر افزایش تولید این مواد خواهد داشت.

مقاوم‌سازی گیاه و میوه

کود سولوپتاس گیاهان را در برابر انواع تنش‌های محیطی همچون سرما، گرما یا هجوم آفات و بیماری‌ها محافظت می‌نماید. گیاهان با وجود کود سولوپتاس دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر کبودی و له‌شدگی خواهند بود. اگر قصد تهیه کنسرو از میوه‌ها را دارید، این کود سازگاری میوه‌ها را برای کنسرو شدن به میزان زیادی افزایش خواهد داد.

سازگار بودن با انواع خاک‌ها

استفاده از کودهای سولوپتاس در خاک‌های شور و قلیایی سبب دسترسی کافی و راحت گیاه به عناصر ریزمغذی همچون فسفر، آهن و… شده و همچنین میزان pH را در سطح ریشه‌های گیاه کاهش می‌دهد. در خاک‌های سبک یا ماسه‌ای که دارای اسیدیته بالا می‌باشند، استفاده از کود سولوپتاس باعث می‌شود کاتیون‌ها از خاک شسته شده و از بین بروند.

در بین کودهای حاوی پتاسیم کود سولوپتاس قابلیت ماندگاری بسیار بالاتری دارد و بسیار کم مستعد شسته‌شدگی است.

حاوی گوگرد

گوگرد دومین ماده غذایی ضروری برای گیاهان می‌باشد که فتوسنتز تا حد زیادی وابسته به آن است. این عنصر در کود سولوپتاس به فرم سولفات بوده و گیاه را قادر می‌سازد که به خوبی آن را جذب خود کند. علاوه بر این، این کود ترکیبی عالی از اسیدهای آمینه و پروتئین‌ها می‌باشد.

بالا بودن سرعت انحلا

سولوپتاس سرعت انحلال‌پذیری بسیار بالایی دارد که به طور کامل در آب حل شده و محلول به دست آمده از آن بدون پس‌مانده خواهد بود. برای افزایش سرعت انحلال سولوپتاس می‌توانید از آب استفاده کرده و محلول را به طور مداوم هم بزنید. درصورتی که کیفیت آب استفاده‌شده پایین باشد و یا از آب سرد استفاده کنید، سرعت حلالیت محصول کاهش خواهد یافت.

سازگاری

سولوپتاس قدرت سازگاری بالایی با اکثر کودهای محلول دارد. تنها کودی که سولوپتاس قدرت سازگاری با آن را ندارد، کود حاوی کلسیم است که باعث رسوب سولفات کلسیم می‌شود. این کود همچنین توان سازگاری با سموم آفت‌کش و قارچ‌کش را دارا می‌باشد.

تاثیر

برای دستیابی به بهترین نتایج از مصرف کود سولوپتاس به دستورالعمل‌های زیر عمل کنید:

  • برای استفاده از کود سولوپتاس می‌باید در قدم اول ۳/۲ ظرفیت مخزن را با آب پر نمائید. توجه داشته باشید که آبی که دارای pH بالای ۸ باشد قلیایی بوده و می‌باید پیش از افزودن کود سولوپتاس اسیدی سود.
  • کود سولوپتاس را به آب اضافه کنید. حداکثر میران استفاده از کود سولوپتاس ۱۰ کیلوگرم به ازای ۱۰۰ لیتر آب می‌باشد. پس از افزودن محصول به آب آن را به طور مداوم هم بزنید.
  • فضای خالی مخزن را مجدد با آب پر نمائید.
  • حتما پیش از استفاده از کود برچسب روی بسته‌بندی آن را مطالعه نمائید.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با کود سولوپتاس و برخی ویژگی‌های آن آشنا نمائیم. سولوپتاس سرعت انحلال‌پذیری بسیار بالایی دارد که با اکثر کودهای محلول سازگار می‌باشد. استفاده از این کود سبب افزایش قابل‌توجه کیفیت و عملکرد و طعم میوه‌ها و سبزیجات می‌شود و همچنین گیاه را دربرابر تنش‌های مختلف تقویت می‌نماید.

برای مشاهده انواع کودهای معدنی و گیاه‌پایه همچنین خرید کود کشاورزی به صفحه محصولات خرم بهار آتیس مراجعه نمایید.

آخرین مقالات

محصولات پر مصرف

کود نماتدکش اگروهلث
هیومیک اسید سیلیس دار
هیومیک اسید گوگرد دار
قارچکش بیوبار
کود میکروکامل
کود اسید آمینه

برچسب‌ها

اطلاعات تماس

  • تهران، شهرری، میدان هادی ساعی، جنب بانک مسکن، ساختمان صدف، طبقه اول، واحد6
  • 09128986620
  • info@atisco.ir