شرکت دانش بنیان خرم بهار آتیس

کود کلات آهن

یکی از مهم ترین فاکتور برای رشد گیاه، ریز مغزی ها هستند. جالب است بدانید که آهن با داشتن قابلیت اکسید شدن، توانایی رسوب در خاک را دارد و غیر قابل استفاده می شود به همین دلیل از کود کلات آهن برای افزایش محصولات کشاورزی استفاده می شود. بهتر است بدانید که آهن به خودی خود و به مقدار زیاد در خاک وجود دارد اما فعال نیست و ریشه گیاهان توانایی جذب آن ها را ندارد و این گونه می شود که کمبود آهن به وجود می آید. حال برای رفع این مشکل، میتوان از مواد آلی استفاده کرد. برای مثال استفاده از کلات آهن و همچنین اضافه کردن هیومیک اسید، البته با وزن مولکولی پایین، به ریشه ها کمک کرده تا بتوانند آهن موجود در خاک را بهتر جذب کنند.

فروشنده

خرم بهار آتیس


گارانتی اصالت کالا


موجود در انبار


برای اطلاع از قیمت و ثبت سفارش با کارشناسان خرم بهار آتیس تماس حاصل فرمایید.

آهن جزو عناصری است که، انسان و جانوران و گیاهان برای ادامه بقای خود به آن نیاز دارند. حال این آهن مورد نیاز از طریق پرورش گل و گیاه و با انجام یک سری عملیات شیمیایی، برای بدن انسان ها و حیوانات قابل استفاده می شو چرا که خود عنصر آهن به تنهایی قابل استفاده نیست.ارائه خدمات خرم بهار آتیس

 • تنها با یک تماس می توانید با کارشناسان فنی ما صحبت کرده و با گرفتن توصیه کودی مناسب، اقدام به ثبت سفارش محصولات مورد نیاز کنید.
 • تا زمان به نتیجه رسیدن محصولاتتان تیم مشاوره ما همراه شما خواهد بود.
 • در صورتی که زمین، گلخانه، مزرعه و ... شما واقع در استان تهران باشد متخصصین ما برای پشتیبانی حضوری مراجعه خواهند کرد.


کود کلات آهن چیست؟

آهن یکی از ضروری ترین و مهم ترین عناصر موجود در خاک برای رشد و نمو و سبزینه سازی گیاهان به شمار می رود که به صورت طبیعی و به مقدار زیادی در خاک یافت می شود. اما به دلیل عوامل مختلفی از جمله PH بالای خاک قابلیت جذب بسیار کمتر می شود. امروزه کود های EDTA و DTPA دارای مقادیر زیادی آهن هستند که در خاک های خنثی و اسیدی می‌توان استفاده کرد. اما مشکل بزرگ این است که در خاک هایی با قابلیت قلیایی بالا ماندگار نیستند. برای حل این مشکل از ترکیب جدید Fe-EDDHA یا همان کود کلات آهن استفاده می کنند که در همه خاک ها قابلیت بقا دارد و توسط گیاهان نیز قابل جذب می باشد.فواید کود کلات آهن

 • درمان زرد شدن برگ و ساقه گیاهان.
 • افزایش رشد برگ و گیاه.
 • افزایش شادابی و سرزندگی گیاه.
 • جلوگیری از ریزش برگ گیاهان.


عواملی که موجب تشدید کمبود آهن می شوند

 • حلالیت ترکیبات آهن، بسیار به اسیدیته خاک بستگی دارد. در واقع اگر اسیدیته خاک بیشتر از 7 باشد گیاه نمی تواند آهن مورد نیاز خود را از خاک تامین کند.
 • کم بودن مواد آلی در خاک
 • نامناسب بودن تهویه خاک
 • زیاد بودن مقدار و غلظت بی کربنات در هنگام آب یاری که موجب می شود جذب آهن برای گیاه دشوار تر شود.
 • استفاده نادرست و زیاد از حد از کود های فسفری که نتیجه عکس داشته و جذب آهن برای گیاه را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.


درمان کمبود آهن

 • استفاده متعادل از سایر کود ها
 • اضافه کردن مواد آلی به میزان متعادل
 • آب دهی مناسب


ترکیبات کلات آهن

وقتی یک ریز مغذی با یک کلاتگر یا همان لیگاند ترکیب می شود کود کلاته را تشکیل می دهد. خود لیگاند یا کلاتگر از ترکیب یک مولکول آلی با یون مغذی فلزی به وجود می آید. لیگاند یک ترکیب حلقوی شکل به دور ریز مغذی در گیاه درست می کند. این اتصال باعث می شود که جذب برای گیاه راحت تر شود و ویژگی های سطحی که در ریز مغذی ها وجود دارد با این اتصال تغییر می کند.موارد مصرف کود کلات آهن

از این کود می توان در انواع کشت های گلخانه ای، نهالستان ها، باغات، تولید نشا، انواع کشت های مزرعه ای، سایت های تکثیر گل و گیاه آپارتمانی و ... استفاده کرد.اهمیت آهن برای درختان پسته

تغذیه نامناسب درختان پسته، در این چند سال اخیر باعث شده که رشد تولید پسته در ایران کاهش پیدا کند. استفاده نکردن از کلات آهن یکی از دلایل این تغذیه نامناسب است. جذب آهن توسط درختان پسته به دلیل خاکی که در آن کشت می شود بسیار دشوار است.خاک این مناطق به دلیل پی اچ بالا و غلظت بسیار بالای بی کربنات و همین طور به دلیل شوری و آهکی بودن این خاک جذب آهن سخت می شود. به شایع ترین آفات در باغ های پسته، کمبود آهن در پسته می توان اشاره کرد. برای مثال تحقیقاتی که در باغ های پسته یزد صورت گرفته نشان می دهد، در اثر کمبود کلات آهن پسیل پسته افزایش پیدا کرده و به درختان بسته ضرر وارد می کند.

ویژگی ها

مورد مصرف میزان مصرف
محلول پاشی 1 تا 1.5 لیتر در هزار لیتر آب
کود آبیاری زراعت 2 تا 4 لیتر در هکتار
کود آبیاری باغ 3 تا 6 لیتر در هکتارر

پرسش و پاسخ

این بخش به زودی راه اندازی خواهد شد.

زمان گل دهی برای گیاهان متفاوت است ولی معمولا گل دهی در بهار و تابستان انجام می شود و فصل های پاییز و زمستان وقت استراحت است. پس کود های تقویتی مانند کلات آهن حتما باید در دو فصل اول سال داده شود.


این زمان برای گیاهان آپارتمانی که در دو فصل پایانی سال نیز رشد می کنند، متفاوت هستند و استفاده از آهن در تمام فصل رشد فعال برای این گیاهان توصیه میشود هرچند میزان توصیه استفاده در فصول پاییز و زمستان کمتر خواهد بود.

میزان استفاده از کود کلات آهن به مواردی از جمله اندازه گیاه و مرحله رشدی بستگی دارد. علاوه بر آن میزان موجودی قابل جذب خاک نیز در برآورد میزان نیاز بسیار موثر است. علاوه بر آن نوع گیاه نیز بسیار اهمیت دارد برای مثال خانواده رزاسه بسیار آهن دوست است و در توصیه برای این خانواده باید این مطلب مدنظر قرار بگیرد.


برای محلولپاشی ها در بیشتر مواقع دوز ۳ در هزار توصیه می‌شود.

نحوه استفاده و مصرف کود کلات آهن با توجه به نوع کلات متفاوت است. برای مثال عمدتا کلات های EDTA به صورت محلولپاشی و کلات های EDTHA در بیشتر مواقع به صورت خاک مصرف استفاده میشود.


کود کلات آهن شرکت خرم بهار آتیس به صورت EDTA فرموله شده و برای مصرف به صورت محلولپاشی توصیه میشود.

شرکت دانش بنیان خرم بهار آتیس مخترع نماتد کش غیر شیمیایی اگروهلث و دارنده چندین جایزه برترین شرکت دانش بنیان در حوزه تولید کود سم های شیمیمایی و غیر شیمایی و ارائه توصیه های کودی و ساخت سوله های گلخانه ای آماده خدمات رسانی به تمامی شما مشتریان عزیز ی باشد.